Duben 2016 - XXIV.: JAK NA TO... Přihrávky v pohybu

10.05.2016


Přihrávky patří mezi nejzákladnější basketbalové dovednosti. Co se tréninkového procesu týče, často se řadí mezi ty nejvíce podceňované, někteří trenéři dokonce mluví o tzv. „zapomenutém umění“. Především vynikající hráči však vědí, že výborná přihrávka na spoluhráče, která vede k následnému koši, tj. asistence, je dvojnásobnou radostí, nejen z dosaženého koše, ale i z přihrávky, která koši předcházela.

V dnešním velmi rychlém basketbale je úplně zásadní zvládat precisně přesnou a dobře načasovanou přihrávku. Střelec, který je v daný moment volný a dostane nepřesnou přihrávku, je zpravidla o vteřinu později již obsazen obráncem.  Pokud útočící tým přenáší míč z jedné strany perimetru na opačnou, pak pomalé a nepřesné přihrávky nemohou vést k zisku jakékoliv útočné výhody, protože obrana se stihne přesunout do potřebných obranných pozic.

Smyslem a cílem nácviku přihrávek je naučit hráče přihrávat tak, jak to potřebují v zápasech (tzv. „gamelike“). Je užitečné nejprve naučit hráče správou techniku základních způsobů přihrávek na místě, a to jak hodu, tak příjmu míče. Teprve poté přistoupíme k nácviku přihrávek v pohybu. Pokud bychom s přihrávkami v pohybu začali dříve, než hráči zvládnou techniku hodu a příjmu míče, velmi snadno získají nesprávné návyky. Tím dalším krokem v tréninkovém procesu pak je zvládání přihrávek pod tlakem obrany, čímž se tato dovednost přiblíží stavu „gamelike“.

Nácvik přihrávek v pohybu ovlivňuje i další dovednosti, které jsou v basketbale nesmírně potřebné. Videa ukazují nácvik přihrávek právě v návaznosti na další dovednosti.

Ballhandling s 2 míči

Video inspiruje k procvičování přihrávek s 2 míči. Nejprve si přihrávají 2 hráčky určeným způsobem, např. jedna trčením oběma rukama, druhá trčením o zem. Jedna hráčka přitom couvá, druhá běží vpřed. Cvičení je možné rovněž provádět v obranném postoji a pohybu. Další část videa ukazuje přihrávky v pohybu tří hráčů s 2 míči. Tato cvičení zlepšují ovládání míče, hráči se učí míči „rozumět“.

 

Driblink a pivotování před přihrávkou

Všichni hráči bez výjimky musí zvládat kombinaci driblinku s přihrávkou. Bez těchto dovedností si nelze další rozvoj hráčů představit. Video prezentuje nácvik těchto dovedností, doplněný ještě o práci nohou (pivotování) a rovněž o procvičování trojnásobně nebezpečného postavení.

Hoď a běž

„Hoď a běž“ se řadí mezi nejzákladnější basketbalové principy hry. Proto věnujme této činnosti náležitou pozornost. Video představuje několik cvičení na „ hoď a běž“. Cvičení jsou vhodná i pro zahřátí na počátku tréninku, v posledním cvičení je stanoven počet košů, kterých musí hráčky dosáhnout za určitý časový limit.

Zakončování po přihrávce

Přijmout přihrávku a zaujmout správnou střeleckou pozici, to je činnost, která bývá někdy podceňována. Pokud budeme mít vynikající střelce, kteří však neumí dobře zpracovat přihrávku a vytvořit si především prací nohou potřebnou střeleckou pozici, pak jejich střelecké umění ztrácí na významu. Na videu procvičují hráči jednak zakončení po přihrávce do vymezeného území a jednak po přihrávce na perimetru. Cvičení na perimetru je zaměřené právě na práci nohou a zaujetí pozice před střelbou.

 

Rychlý protiútok

Obě cvičení, která jsou na tomto videu, mají společného jmenovatele. Vše probíhá bez použití driblinku a dopadu míče na zem. Cvičení mohu sloužit i jako součást fyzické přípravy. Pochopitelně je nutné uzpůsobit jejich náročnost věku a stávajícím dovednostem týmu. Rychlý přenos míče z vlastní poloviny na útočnou by neměl chybět v arsenálu žádného týmu.

 

Nácvik herních principů

Video je výňatkem z nácviku herních principů podle Ricka Torbetta, autora teorie „Čti a reaguj“.  Základní herní dovednosti  - „hoď a běž“, „ nahraď hráče na uvolněném prostoru“, „načasuj svůj pohyb“, to vše je nacvičováno za pomoci přihrávek. Druhá část videa pak prezentuje nacvičování „backdooru“, tj. sběhnutí hráče bez míče za zády obránce směrem ke koši jakožto efektivního nástroje v momentě, kdy obrana soupeře se snaží zabránit přihrávce na nejbližšího hráče od míče.

Pro trénování přihrávek jsou vhodná následující 2 cvičení:

Cvičení č. 1


 
Trenér určí jednotlivé varianty přihrávek a zakončení. Příklad:

Hráč 1 přihrává basebalovou přihrávkou na hráče 3.
Hráč 3 přihrává nad hlavou na hráče 4.
Hráč 4 přihrává jednoruč na hráče 5.
Hráč 5 přihrává o zem na hráče 6.
Hráč 6 zakončuje na obě nohy.

Každý hráč přihrává a sprintuje na místo, kam přihrál. Cvičení pokračuje tak, že hráč 2 přihrává basebalovou přihrávkou na hráče 1, který sprintoval do pozice, na které byl hráč 3. Hráč 6, který zakončil, se zařadí namísto hráče 1.

Cvičení č. 2

Na koncové čáře jsou připraveny dvě dvojice, každá má míč. Na znamení vybíhají a přihrávkami se dostanou na koncovou čáru na opačné polovině hřiště. Hráči se dotknou koncové čáry a stejným způsobem pokračují zpět. Vyhrává dvojice, která je první na koncové čáře. Cvičení umožňuje více variant, např. hráči na vnitřní straně (2 a 3) musí na obou koších zakončit, cvičení můžeme pojmout jako štafety dvou týmů apod.

Je naprosto zřejmé, že nacvičování přihrávek v pohybu má ve svých důsledcích dalekosáhlý význam. Nejde „pouze“ o to, aby hráči zvládali v pohybu přesně přihrát a přijmout v běhu míč. Výše uvedená videa ukazují, kolik dovedností mohou hráči zlepšovat při nácviku přihrávek v pohybu. Časování pohybu, využívání prostoru, práci nohou, trojnásobně nebezpečné postavení, ovládání míče….. Věnovat se trvale trénování přihrávek v pohybu se trenérům nepochybně vyplatí a vrátí.


Zdroje:

  • Sport TV

  • Highperformancebasketball

  • Hoopgroup

  • Teach PG

  • Betterbasketball

  • Coach RB


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.