Září 2015 - XVII.: Střelba z krátké vzdálenosti

15.10.2015


Úvodní slovo Roberta Landy (pivot BK Děčín):

Střelba z krátké vzdálenosti je to první, co si každý malý začínající basketbalista zkouší - je to zřejmé: hodně košů = hodně radosti. Ale dostat se až do té nejvýhodnější pozice pro skórování a ještě zvolit tu správnou variantu zakončení, není vůbec jednoduché. Paleta způsobů zakončení je pestrá, souvisí s postavením obránců a dispozicemi hráče. Ovšem jedno platí napříč všemi kategoriemi i soutěžemi - zakončení z blízkosti koše je tím nejefektivnějším.

 

Správné pozice, předvídavost a technika vytvářejí rychlost. A proto můžeš být vždy rychlejší. – Don Meyer (významný universitní trenér v USA, 1975-1998 Lipscomb, 1999 – 2010 Northern State)

 


 

TÉMA: STŘELBA Z KRÁTKÉ VZDÁLENOSTI

 

Historicky vzato, střílet na koš z vymezeného území bývalo doménou dlouhých podkošových hráčů. Pamětníci jistě rádi dodnes zavzpomínají na legendární střelbu přes hlavu Jiřího Zídka st.

Tak jak se vyvíjel basketbal, měnil se jak způsob hry pod košem, tak i zakončování z této vzdálenosti.

Současný basketbal představuje zcela odlišný způsob hry ve srovnání s dobou, která není ani tolik vzdálená. I „dlouzí“ zvládají hru na perimetru co se přihrávek, driblinku i střelby týče. Trojbodové pokusy nejsou žádnou výjimkou.

Totéž ovšem platí i obráceně. Hráči z perimetru mají běžně zvládnuté herní situace ve vymezeném území, zády ke koši, útočné doskoky, způsob střelby, tedy činnosti, kterými vládli v minulosti právě podkošoví hráči.

Umět zakončovat z blízkosti koše není žádnou snadnou záležitostí. Vymezené území je pro útočníky velmi exponovaným prostředím. Prvotním zájmem kvalitní obrany bývá nepřipustit do těchto prostor přihrávku. V případě, že útočník přijmul míč ve vymezeném území popř. v jeho blízkosti, bývá vystaven velkému tlaku celé obrany. Systémové vypomáhání dalších obránců na hráče s míčem mívají trenéři velmi pečlivě připravené.

Basketbal je nádherným sportem mimo jiné i pro svůj neustálý vývoj. Aby hráči s míčem uměli překonávat aktivní tlak obrany v blízkosti koše, je tomu přizpůsobena i jejich příprava. Do té patří i střelba, která rovněž prošla významným vývojem a jejímu nácviku je nutné věnovat velkou a pravidelnou pozornost.

Ukažme si nejprve jednotlivá místa, odkud hráči v blízkosti koše často zakončují.

Dolní postavení:   

Dolní postavení je místo, kam tradičně podkošoví hráči patřili. Především silové typy hráčů využívají tyto prostory ke své hře zády ke koši. V tomto postavení je důležité, aby chodidlo nohy, která je blíže ke koncové čáře, nebylo při příjmu míče níže, než je první značka pro doskakování. Pouze tak může hráč využít únik jak podél koncové čáry, tak do středu vymezeného území. Pokud je níž dostává při úniku podél koncové čáry za desku a tedy do postavení, z kterého je obtížné vystřelit. Navíc je pro obránce snazší jej bránit při chytání míče.

 

Střední postavení:

Hra z tohoto dává hráčům více variant pro zakončení. Mají více prostoru pro využití driblinku k zakončení, jsou ještě dostatečně blízko, aby mohli využít rovněž silovou hru zády ke koši, ale mohou také použít střelbu ve výskoku. Je to místo, z kterého může hráč vytvářet pozice pro zakončování svých spoluhráčů, kteří sbíhají ke koši, nebo jsou v otevřené pozici na perimetru.

 

Horní postavení:

Horní postavení se nachází tradičně nad úrovní prodloužené čáry trestného hodu, můžeme však dnes již říci, že se jedná o větší území, rozšířené nad tříbodovou hranici. Jsou to místa, kde často podkošoví hráči přenášejí míč ze strany na stranu nebo staví clony. Kromě střelby z místa umí individuálně správně vybavení podkošoví hráči vnikat s míčem do vymezeného území a zakončovat. Spoluhráči by měli pro hru podkošových hráčů z horního postavení 1na1 ovládat principy „spacingu“, tj. vnímání prostoru a zmenšovat tak možnost výpomocí dalších obránců.

 

Zkrácený roh:

Jedná se o prostor uprostřed mezi čárami ohraničujícími vymezené a tříbodové území. Pro obranu se jedná velmi nebezpečnou pozici, především pokud hráč s míčem umí z této pozice úspěšně střílet i vnikat driblinkem ke koši. Obránce, pokud brání tohoto hráče těsně, otevírá pod košem prostor pro útočící protihráče a rovněž jeho obranný doskok je omezen.

Hra v blízkosti koše vyžaduje řadu dovedností, kterým se bude věnovat jeden z dalších bulletinů. V dnešním vydání se budeme soustředit pouze na příjem míče před střelbou, uvolnění se do střelecké pozice a na samotnou střelbu.

 

Video: chytání přihrávky zády ke koši.  

Přihrát míč do dolního postavení, tam jej přijmout a mít pod kontrolou patří do základní výbavy basketbalistů. Video prezentuje jeden z důležitých principů příjmu míče, tj. pozici hráče na ose spojující koš a přihrávajícího hráče. Pro názornost drží přihrávající hráč šnůru, která je uvázána na koš. Druhá část videa je ukázkou nácviku přihrávky z perimetru do dolního postavení.

 

Video: práce nohou po příjmu míče v dolním postavení.

Uvolnění se s míčem do prostoru vyžaduje dokonale zvládnutou práci nohou.  Na videu je řada způsobů, jak se uvolňovat od obránce. Je vhodné zvládnout s hráči nejprve ty jednodušší a menší počet a teprve poté přidat další. Pro orientaci uvádíme překlad jednotlivých pohybů, tak jak jdou na videu za sebou.

  • zakročení ke koncové čáře
  • zakročení do středu vymezeného území
  • zakročení ke koncové čáře a obrátka do středu vymezeného území
  • zakročení do středu a obrátka ke koncové čáře
  • jednoúderový driblink do středu vymezeného území, dopad na obě nohy, obrátka a krok ke koncové čáře
  • obrátka ke koncové čáře, jednoúderový driblink, odraz a dopad na obě nohy
  • obrátka do středu vymezeného území, jednoúderový driblink, odraz a dopad na obě nohy
  • obrátka ke koncové čáře, výpad nohou, jednoúderový driblink do středu vymezeného území, odraz a dopad na obě nohy
  • obrátka do středu vymezeného území, výpad nohou, jednoúderový driblink, odraz a dopad na obě nohy
  • obrátka na noze blíže ke koncové čáře, jednoúderový driblink do středu vymezeného území, odraz a dopad na obě nohy
  • jednoúderový driblink zády ke koši do vymezeného území, odraz a dopad na obě nohy, obrátka na noze, která je blíže koši směrem ke koncové čáře
  • obrátka na noze blíže ke koncové čáře do střelecké pozice, naznačení střelby, jednoúderový driblink do středu vymezeného území, odraz a dopad na obě nohy
  • obrátka na noze blíže ke koncové čáře do střelecké pozice, naznačení střelby, jednoúderový driblink podél koncové čáry, odraz a dopad na obě nohy

 

Video: využití „ bumperu“ v dolním postavení.

Tzv. „bumper“ (viz video) je vhodným pomocníkem při nácviku řady situací v basketbale. Ukázky z tréninků jsou příkladem práce s „bumperem“ při nácviku zakončování z dolního postavení.

 

Video: střelba přes hlavu.

Střelba přes hlavu má v současném basketbalu více podob. Používá se často po útočném doskoku nebo např. po obrátkách a fintování s míčem ve vymezeném území.

Hráč může být v postavení, kdy jsou nohy otočeny směrem k postranní čáře a zakončuje z jedné nohy (tzv. „sky hook“), nebo z obou nohou (tzv. „ jump hook“).

Do kategorie střelby přes hlavu lze zařadit i střelbu, kdy nohy hráče směřují ke koši, jde často a střelbu po dopadu na obě nohy (tzv. „baby hook“).

Video prezentuje nácvik střelby přes hlavu s obráncem.

 

Video: zakončení ze zkráceného rohu.

Jedná se o pozici, které je velmi užitečné věnovat pozornost při nácviku střelby a zakončování. Mimo jiné jde o místo, které je dobře využitelné při hře proti zónové obraně.

Střelbu z krátké vzdálenosti by neměli ovládat jen podkošoví hráči, ale celý tým. Vysoké procento úspěšnosti těchto střel pak může znamenat ten rozhodující žolík v zápasech.

 

Zdroje:

  • Winsdor basketball
  • Coach Maitland
  • John Tsoubris
  • Bill Cartwright
  • Hoop diaries

 


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.