Červen 2015 - XV.: Technika střelby

10.07.2015


Úvodní slovo Lubora Blažka:

Moderní evropský i světový basketbal směřuje nekompromisně k rychlosti, agresivitě, a o basketu jako bezkontaktním sportu se nám už ani nemůže zdát. Střelba se pochopitelně stala nedílnou součástí tohoto způsobu hry. Dřívější elitní střelci mívali dostatek času a prostoru na to, aby zamířili a z klidové pozice trefili koš. Dnešní realita?

Hráči/hráčky jsou nuceny úspěšně střílet z pohybu, z driblinku, ihned po příjmu přihrávky, z větší i z dlouhé vzdálenosti, pod tlakem obrany!  Volná pozice – tento pojem získal naprosto nový význam. Střelci, kteří zpracovávali míč a chystali se dlouze do optimální střelecké pozice, kteří měli svoji jedno, dvě oblíbená místa, jsou minulostí.

Špičkové týmy na mezinárodní úrovni tento trend zachytily a sledují. Na straně útoku – neexistuje zázračný systém, který by umožnil skórovat týmům, které nemají opravdu výborné střelce, splňující požadavky doby. Na to jsou dnes obrany příliš dobře připravené.  A právě ty nejlepší týmy disponují takovými střelci, že pokud např. tým v obraně zareaguje špatně na clonu na míč, s velkou pravděpodobností to znamená pro bránící tým „ -3 body“.

Mít hráče/hráčky, které mají tzv. „nastříleno“, čímž mnohdy rozumíme stovky a stovky střel z klidových pozic z místa a bez obránce, nekoresponduje se současným basketbalem.

Vychovávat špičkové střelce, kteří splňují kritéria dnešního basketbalu, to je velký úkol pro náš český basketbal. 

 

Jedna úspěšná střela učiní šťastným jednoho hráče, jedna asistence udělá šťastnými dva. - Toni Kukoč (bývalý hráč NBA)

 


 

TÉMA: TECHNIKA STŘELBY

 

Pro nácvik střelby existuje velké množství cvičení.  Ta jsou zaměřena na střelbu z místa, po driblinku, po příjmu přihrávky, jiná cvičení jsou pro období mimo soutěže, před zahájením sezony, v průběhu sezony. Najít můžeme také řadu soutěžních a zábavných cvičení, či těch, které se věnují procvičování trestných hodů, střelbě pod tlakem obrany nebo střelbě z rychlého protiútoku.

Jaký mají všechna střelecká cvičení společný jmenovatel pro ty, kteří se pod bezednými koši pohybují? Je to technika střelby, střelecký mechanismus. Správná technika střelby je alfou a omegou pro to, abychom vůbec mohli střelbu procvičovat. V průběhu sezon nastřílí hráči tisíce střel, a pokud používají nesprávnou techniku, nejen, že se z nich nestanou dobří střelci, ale navíc si zafixují střelecké návyky, které se jen velmi těžce napravují.

Ve světě trenérů basketbalu je technika střelby předmětem často nejen protichůdných ale i nekompromisních názorů typu „člověk se musí narodit, střílet na koš s nohama souběžně proti koši a zemřít“. Dokonce i špičkoví specialisté na střelbu mívají odlišné názory na správný mechanismus střelby. V dnešním vydání Bulletinu se budeme soustředit na ty aspekty techniky střelby, které považujeme za podstatné, poukážeme na nejčastější chyby při střelbě a najdete také několik tipů pro trénování techniky střelby.

Co by mělo být naším hlavním cílem pro stanovení správné techniky střelby? Je to střela, která má trvalý a konsistentní charakter. V praxi to znamená, že střely létají stejnou rychlostí, stejným obloukem s minimálním rozptylem. Znamená to, že hráč střílí stejným způsobem ze dvou i šesti metrů. Pochopitelně vše s nejvyšší možnou efektivitou, co se vsítění koše týče. Střela by měla být přirozená, hráč by se tak měl cítit.

Střelecký postoj:

Nohy: 
Chodidla jsou od sebe přibližně ve vzdálenosti ramen. Důležité je, aby hráč byl schopen držet rovnováhu a odrazit se do výskoku při střelbě. Rozlišujeme 3 základní postavení chodidel:

1. Chodidla jsou souběžně kolmo ke koši (tzv. „square up“):

2. Chodidla směřují kolmo na koš, na straně ruky, která není střelecká, je mírně vzadu (tzv. „ staggered“).

3. chodidlo na straně střelecké ruky směřuje kolmo ke koši, druhé je mírně vzadu pootočené vně (tzv. „open stance“).

Někteří uznávaní specialisté na střelbu prosazují postoj „staggered“, např. Dave Hopla, jiní „open stance“ např. Tom Nordland. Argumenty, které jsou pro a proti jednotlivým postojům, jsou tak obsáhlé, že by zabraly celý bulletin, počínaje tím, že „square up“ byl používán původně při střelbě obouruč až po možnost přetáčení se střelce při postoji „open stance“. Vynikající specialista na drily, Micah Lancaster, na svém videu ukazuje střelbu z jednoho místa na palubovce po driblinku, přičemž používá střídavě jak „square up“, tak „open stance“, obé úspěšně.

To podstatné při výběru postoje je, aby se hráč cítil přirozeně, aby nedocházelo k pnutí např. za krkem nebo v lokti. Musí být schopen držet rovnováhu jak do stran, tak dozadu/dopředu. Protože střelecký pohyb by měl začínat odrazem z prstů u nohou, měl by vybraný postoj tento odraz umožňovat.

Kolena jsou před střelbou mírně pokrčena, nejedná se o příliš velké pokrčení, které je pro ilustraci na obrázku.

 

Smyslem pohybu kolen při střelbě je flexe, která umožní přenos energie od prstů do horní části těla. Příliš ohnutá kolena mimo jiné nevyhovují požadavkům moderního basketbalu, který vyžaduje především rychlou střelbu. 

 

Ruce:

 

 

Dlaň je ohnutá vzad, nikoliv však až do pravého úhlu, míč má pak tendenci klouzat pryč z ruky. Míč je držen celými a roztaženými prsty, není usazen přímo do dlaně, mezi dlaň a míč by se měla vejít tužka.

Loket směřuje přesně na koš, je kolmo k palubovce, a je součástí osy: koš - střelecké oko – míč – loket – střelecká noha. Od těla je loket ve vzdálenosti cca průměru jednoho míče.

Míč je buď pod střeleckým okem, nebo nad ním. V obou případech je nutné, aby hráčka viděla na koš. Pro mladší basketbalisty je vhodnější držet míč pod střeleckým okem, protože to umožňuje delší trajektorii ruky s míčem při vypouštění míče na koš.

Pomocná ruka přidržuje míč ze strany v roztažených prstech.

 

 

Mechanismus střelby:

Video zdůrazňuje některé důležité aspekty střelby. V zámořském basketbalu bývá používán např. pojem „BEEF“ pro vyjádření nejdůležitějších prvků střelby. Jsou to první písmena slov „Balance, elbow, eye, follow through“. V překladu – „těžiště, loket, oko, sledování střely“. Na videu jsou zdůrazněny důležité prvky střelby, které bývají často prováděny nesprávně a jsou příčinou pro nepřesnou střelbu.

Zrak střelce je od počátku střelby soustředěn na obroučku. Celý pohyb je zahájen odrazem od prstů na noze. Současně dochází k flexi kolen a přenosu energie přes břišní a zádové svaly do střelecké ruky. Střelec se odráží směrem nahoru (tzv. „upforce“), měl by dopadnout na stejné místo, z kterého se odrážel.

Pohyb střelecké ruky je rychlý, ruka nemá napnuté svaly s výjimkou těch, které tlačí míč vpřed. Směr pohybu je téměř kolmý vzhůru. Pohyb ruky je zahájen současně s odrazem z prstů na noze a končí sklopením zápěstí natažené ruky, prsty směřují na koš. Ruka tzv. sleduje míč, zůstává po vypuštění míče natažena (tzv. „follow through“), zrak míří stále na obroučku. Střelecký pohyb ruky je jeden plynulý, nepřerušovaný.

Nestřelecká ruka zůstává po zahájení pohybu střelecké ruky na místě, nesleduje míč.

Při optimální výšce oblouku střely dopadá míč do koše v úhlu 45°. Čím je oblouk nižší, tím menší je šance, že míč propadne obroučkou. Také vyšší oblouk není optimální, často odhaluje nesprávný pohyb střelecké ruky, která tlačí míč zespoda silou, což znamená, že střelci snadněji mine koš. Navíc míč, který padá z příliš velké výšky je rychlejší a pokud nedopadne přesně do koše, odrazí se zpravidla z obroučky ven. Optimální oblouk umožňuje střelbu, kdy míč i po odrazu od zadní části obroučky může propadnout košem. Výše oblouku je natolik důležitým prvkem střelby, že pro profesionální účely slouží zařízení „Noah systém“, který měří a vyhodnocuje statisticky jednak výšku oblouku, jednak místo dopadu do koše (střed, blízko zadní obroučky apod.)

Video ukázka představuje systém Noah:

 

Často opakované chyby při střelbě:

  • Chodidla jsou příliš blízko u sebe, takže špatně drží těžiště, nebo jsou příliš daleko od sebe, což ztěžuje a zpomaluje odraz do střelby. Totéž platí, pokud špičky chodidel směřují k sobě či od sebe.
  • Nohy jsou natažené, bez flexe v kolenou, přenos energie z nohou do horní poloviny těla je minimalizován.
  • Kolena jsou příliš ohnutá, což ztěžuje a zpomaluje odraz do střelby.
  • Dochází k dopadu nohou vpřed nebo vzad od místa odrazu. Je těžké v takovém případě udržet stabilitu, potřebný oblouk a celkově přesnost střelby.
  • Míč není držen v prstech, nýbrž v dlani, což znemožňuje konstantní přesnou střelu. Totéž platí, pokud je míč držen s prsty u sebe.
  • Loket střelecké ruky je vysunut do strany, není pod míčem. Pohyb ruky je pak silový a směřuje mimo obroučku. Rovněž pokud je loket daleko od těla, resp. svírá otevřený úhel, je problematické vystřelit potřebným obloukem, střela je příliš plochá.
  • Míč je umístěn v ruce za hlavou. V tomto případě nelze přesně mířit a jedná se často spíše o vrh míče směrem ke koši.
  • Hod je proveden pomocí síly z rukou, nikoliv využitím energie z nohou a těla. Střelba pak není trvale přesná, jednotlivé střely mají velký rozptyl.
  • Střelecký pohyb je zastaven, čímž ztratí získanou energii a poté silově dokončen. Jedná se např. o pohyb střelecké ruky za hlavu, zastavení pohybu za hlavou a poté provedení hodu.
  • Střelecká ruka nesměřuje potřebně vzhůru a střela získá menší než optimální oblouk. Pravděpodobnost úspěšné střelby se tím snižuje.
  • Není dokončen pohyb ruky směrem vzhůru, ta je stržena zpět ještě před vypuštěním míče z dlaně. Míč pak může získat nekontrolovatelný směr letu.
  • Nedojde ke sklopení zápěstí, míč nedostane zpětnou rotaci, letí prudce a má tendenci se odrážet od obroučky mimo koš.
  • Nestřelecká ruka doprovází míč a střeleckou ruku vzhůru, což může ovlivnit směr střely.
  • Oči střelce se zdvihají k obroučce až současně s míčem. V tak krátkém časovém momentě je těžké srovnat loket a přesně zamířit.

Správně provedená střela je jednoduchý a přirozený pohyb. Měla by mít stejný mechanismus z menší i z větší vzdálenosti. Výše uvedené chyby většinou znamenají přidaný pohyb navíc.

Průpravná cvičení pro nácvik střelby:


Tato jednoduchá cvičení jednak umožňují zlepšovat jednotlivé prvky střelby a jednak jejich procvičováním sdělujeme hráčům, jak jsou pro úspěšnou střelbu důležitá.

Dave Hopla:

Dave Hopla je jedním z nejuznávanějších střeleckých trenérů, působil v NBA,WNBA, universitách, pořádá kempy. Je držitelem různých rekordů ze střeleckých soutěží. Video prezentuje nejprve procvičování techniky střelby. Tato cvičení řada týmů provádí v různých podobách před zahájením samotného tréninku, resp. na jeho začátku. Následuje pak záznam tříbodových pokusů za minutu Dave Hopli.

Oregon:

Na videu vidíme, že nácviku techniky střelby se věnují leckde od nejútlejšího basketbalového věku. Mezi oběma věkovými kategoriemi, které se objevují na videu, je evidentní pokrok té starší. Zároveň je zřetelné, že správná technika hodu je především záležitostí využití energie.

Pro úspěšnou střelbu je správná technika hodu nutnou, i když ne postačující podmínkou. Naučme své svěřence rozumět mechanismu střelby. Dosáhneme tak mnohem lepších výsledků co se efektivity střelby týče.

 

Zdroje:

  • Dave Hopla

  • Oregon Panthers

  • Noah systém

  • Paul Hoover: 30 shooting tips

     


Trenérský bulletin „Čti a reaguj“ vydává Metodická komise České basketbalové federace ve spolupráci s odborným trenérským webem 24vterin.cz. Vybrané téma zpracoval Martin Chmel.  Bulletin je dostupný v elektronické podobě na webu 24vterin.cz.