Vlastní cesta k vítězství - originální cesta malé Morgan William

Zelený  |  10.04.2017

UConn, ženský basketbalový tým (University of Connecticut), tzv. „Huskies“, byl neporazitelný. Vyhráli 111 zápasů v řadě, nevěděli jak prohrát. Až včera, seděl jsem jako přišitý až do půlnoci u TV a sledoval jejich první porážku (v semifinále univerzitního basketbalu) od týmu Mississippi State, tzv. „Bulldogs“.

Doporučují všem, obzvláště podnikatelům, manažerům, učitelům mládeže, ale také politikům, aby se nechali inspirovat opravdu týmovou prací, ale i tou nejmenší hráčkou v lize, Morgan William. 

Nejnudnější sporty jsou ty placené (profesionální): důležité přece je to, co člověk umí a dokáže, aniž by byl „profesionál“. Totéž platí pro politiku, business i akademii. Peníze nevytvořili Morgan William – i když je Morgan schopná vytvářet peníze (ne pro sebe, ale pro všechny ostatní).
 
Není to příliš složité, ale pro mnohé to může být neobvyklé, až do míry překvapení:

  • Vítězit nelze kopírováním těch nejlepších (zapomeňte benchmarking!); vždy budou lepší než vy.
  • K vítězství je třeba si nalézt svoji vlastní cestu, opravdu vaší, originální – a hlavně překvapující pro soupeře.
  • Svoji vlastní cestu nenajdete ve škole, ani na univerzitě; vlastní cesta je malá Morgan William (někde od Mississippi).
  • Kvalitní spoluhráče poznáte jen zadáním úkolu, nikdy ne analýzou jejich CV. Zadejte úkol a nepovolte! Tak poznáte ty nejlepší řešitele problémů. Popis akce je na nic; jen akce samotná poskytuje klíče k mysteriu osobnosti.
  • Zbavte se úředníků, prostých vykonavatelů příkazů. Hledejte nezávislé tvůrce (jako malá Morgan William), dávejte jim úkoly a těšte se z jejich řešení.
  • Obklopte se lidmi, kteří jsou lepší (a někdy i mnohem lepší) než vy. Kouč Mississippi by byl nulou bez malé, nezávislé Morgan.
  • A pak: vydržet, jako ty holky, „Bulldogs“ z Mississippi. Jít si svojí vlastní cestou k vítězství. Zbavit se mas těch, kteří jen skandují, tleskají ve stoje – a řvou „Kdo neskáče, není Čech“ - následují vůdce jako stádo: těch bylo, je a bude vždy dost. Morgan William je jen jedna – a právě tu jedinečnost musíme hledat. Jinak nás bude mašinérie UConn „válcovat“ dnem i nocí.