Jak na to? Návrat do hry

13.12.2020

Všichni ze své zkušenosti víme, že návrat do hry nebývá jednoduchý. Pokud ale dodržíme základní pravidla, bude snazší, příjemnější a s minimálním rizikem zranění, což by mělo být zásadní kritické místo. V současné době nerozlišujeme v klubech hráče pouze podle narození, pohlaví a rozdílu mezi kalendářním a biologickým věkem, ale přidal se ještě faktor prodělané či neprodělané infekce Covid-19. Tomu se věnuje, minulý týden zveřejněný materiál Návrat do hry po prodělané nemoci Covid-19, který je součástí i níže uvedeného materiálu.

Pak je tu ale ještě větší skupina hráčů a hráček, která nemohla dlouhé týdny sáhnout na míč a basketbalový trénink zůstával zapovězenou radovánkou. Sportovní úsek CZ BASKETBALL společně se spolupracujícími experty by rád podpořil a zdůraznil, že návrat k basketbalu by měl být pozvolný a pokud možno co nejvíce individualizovaný, ačkoli jsme týmovou sportovní hrou. K tomuto účelu jsme připravili hlouběji rozpracovaný dokument, jehož cílem je ukázat cestu, jak přistoupit k návratu do hry.

Po tak dlouhé pauze bez basketbalu, jakkoliv mohla být vyplněna sportem ve volné přírodě, není efektivní vrátit se do formátu tréninků, ve kterých bylo sportování nařízením vlády ČR přerušeno. Cesta zpět se neodehrává pouze po basketbalové stránce, ale vstupují do ní další faktory, fyzično, psychická kondice nebo výživa.

I proto, že basketbalová komunita je v Česku početná a zahrnuje basketbalisty a basketbalistky různých věkových kategorií, dokument vydaný CZ Basketball reflektuje i tento faktor. Pro zjednodušení jsme jej rozdělili do 4 pilířů (dovednosti, výživa, kondice a wellbeing) a 3 věkových rozmezí (děti, žactvo, dorost) a je určen všem klubům, trenérům a hráčům i hráčkám.

Vznikl tak unikátní materiál, který je zaměřený speciálně na basketbal. Najděte si oblast, která vás zajímá a klikněte na ni, dokument se otevře. Připravili jsme pro vás přehlednou stránku doplněnou o pravidla a doporučení, jak v této době minimalizovat riziko přenosu nákazy během tréninku.