Re-screen

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel
Hi to all, There's many ways and philosophies on who to defend PNR situations. Some coaches are prefers to use the same system regardless who's the opponent. They believe that "Quality of execution" is more important than tactics. Other coaches change solution according to the opponent abilities (Shooters, drivers, passers, scorers Etc.). One solution against ball handler who doesn't look to shoot as a 1st option is to go under the screen and stay in front of the ball. A great way to attack this is to rescreen (RE PNR). The second pick should be deeper and force the big man (Defender) to be involved. In that way it is very hard for the guard to stay in front of the ball and it forces the defense to get out of balance. Now the defense needs to take a quick decision to switch or guard will go over the pick what force the big man defender to help. All the best, Oren
Lubor Blažek
Opakovaná clona na míč je dnes v arzenálu mnoha týmů jako jedno z řešení, jestliže první clona nevyjde. Všimněme si u první sekvence spolupráce pivota 22 a rozehrávače 33 .První clona je postavena v nevhodný moment, hráč s míčem je ve špatném úhlu, nejde rameno na rameno, pivot má dokonce ve cloně tendenci k útočnému faulu a obránce 11 tak zůstane u hráče s míčem.
  Opakovaná clona od pivota 22 je tedy řešením vzniklé situace. Pivot 22 však vybíhá ze clony předčasně a bez pivotmanské otočky, takže neposkytnul hráči s míčem 33 prostor pro otevřenou střelu ze střední vzdálenosti.
  Rovněž další sekvence videa ukazují, že není lehké postavit správně clonu na míč a je otázkou, jestli se hráči už dopředu nespoléhají na opakovanou clonu na úkor správně postavené první clony. Dobrá práce nohou, časování pohybu i využívání prostoru mohou dát hráčům herní výhodu již při první cloně a tudíž i obraně méně času na potřebné výpomoce. A naopak, dobrá obrana si poradí i s opakovanými, avšak ne příliš povedenými clonami na míč.
Michal Ježdík
Dobrý den všem, opakovaná clona pro hráče s míčem je často využívanou kombinací v současném elitním basketbale. Důvodů k jejímů použití je několik. Zaměřím se pouze na jeden z nich: Pokud hráč s míčem využívající clonu není dobrým střelcem, jeho obránce řeší často tuto situaci tím, že jde spodem (go under). Opakovaná clona pak nabízí řešení, jak potrestat obranu i v případě, že hráč s míčem není dobrým střelcem z dlouhé vzdálenosti. Clonící pivot se otočí a postaví ještě jednu clonu do opačného směru, ale mnohem blíže ke koši. Pokud obránce opět tuto situaci řeší tak, že jde opět pod clonou, hráč s míčem pak může zakončit střelbou ze střední vzdálenosti odkud bývá procento úspěšnosti střelby vyšší než z tříbodového prostoru. Nebo hráč s míčem může využít "zachytnutí se ve cloně" a vniká s míčem směrem pod koš. Tato akce je velmi jednoduchá, pokud si hráč s míčem uvědomí její výhody a věří svým dovednostem.
Michal
František Rón
     V současném basketbalu, kdy scouting soupeře tvoří nedílnou součást přípravy na zápas, je re-screen nutnost. Bránící hráči mají vytipované tzv. "nestřelce" - hráče, kteří po cloně ve vnějším prostoru nemají velkou úspěšnost střelby (proto řešení clony na hráče s míčem "spodem" - pod clonou). Potom musí z pohledu útoku následovat re-screen, aby hráči s míčem umožnila vnik do vnitřního prostoru,  střelu z prostoru ve kterém má větší úspěšnost, resp. donutila obranu k chybě v krytí hráčů ve vnitřním prostoru (viz video). Nesmíme zapomínat, že re-screen je také velmi efektivní na hráče bez míče. Ale o tom více v článku, který připravuji.