Pick And Roll - High IQ

Michal Ježdík, František Rón, Oren Amiel, Lubor Blažek
Michal Ježdík

Dobrý den všem návštěvníkům sekce 4 na 1. Po shlédnutí videa jsem si uvědomil, jak je basketbal pestrý, kolik možností nám dává pouze jedna kombinace založená na clonění a kolik dalších možností se našim trenérům nabízí pro úspěšné zakončení. Položil jsem si zároveň otázku Proč je pick and roll tak důležitou součástí současného basketbalu? Zde jsou mé odpovědi: 1Hřiště se scvrklo jako jablko po zimě. Hráči mají větší rozpětí paží, lépe se pohybují po hřišti a všechny činnosti se provádějí ve větší rychlosti. I proto je stále těžší efektivně využívat hřiště pro zakončení, hlavně v postupném útoku. Pokud se hráči s míčem podaří překonat obránce a vniknout do vnitřního prostoru tak, aby musela obrana pomáhat původnímu obránci hráče s míčem, jsou se v dnešní době pomáhající obránci schopni vrátit ke svému útočníkovi, pokud k němu doputuje míč. 2Co je účelem pick and roll? Máte stejný pocit jako já, že velmi často vidím situace, kdy hráč s míčem pouze využije pick and roll k rychlému přenesení míče na druhou stranu hřiště. Jeden až dva driblinky a skip, aniž by se obrana musela posouvat dovnitř a ven. I díky tomu klesá efektivita. 3Čas k zakončení. Pravidlo 24 vteřin zrychlilo hru a omezilo složité kontinuální kombinace. Zavedení 14 vteřin pro zakončení, například po útočném doskoku, přineslo akutní pocit urgentního rychlého dopravení míče do vnitřního prostoru uvolněním hráče s míčem nebo přihrávkou. 4Větší ochrana hráče s míčem na perimetru. Pokud hráč s míčem se snaží překonat svého obránce a ten použije k jeho zpomalení ruce, faul je zapískán častěji, než tomu bylo dříve. 5Častý kolaps obrany. Současné obranné systémy, ještě více, než v minulosti preferují „ucpání“ vnitřního prostoru a pomoc ze slabé strany. Obránci se tak často dostávají do pohybu na dlouhé vzdálenosti směrem k míči a jejich návrat je v případě přihrávky míče zpět do vnějšího prostoru složitější. I když obrana situaci stíhá, je stále v pohybu a snáze zranitelná.Škála odpovědí není určitě uzavřena. Zeptejte se sami sebe, nebo svých kolegů Proč je stále clona pro hráče s míčem tak důležitou součástí současného basketbalu. Pomůže vám to kromě jiného být efektivnější při nácviku a získat na svůj vrub více bodů v utkání. Na shledanou. Michal Ježdík 

František Rón

Pick and Roll.

Vycházejme z anglického názvu, zejména z „Roll“ – řešení clonícího hráče, který se uvolňuje přímo ke koši. Všímejte si, jaký zmatek vyvolává u obránců, kteří nejsou přímo zainteresovaní v obraně uvedené kombinace. Ale je to pouze on a hráč s míčem, kteří zajišťují efektivní využití clony?

Myslím si, že clona na hráče s míčem už přestává být kombinací tak jak ji definujeme (smysluplná činnost 2 – 3 hráčů). Na videu je jasně vidět, že často na Pick and Roll navazuje smysluplná činnost dalších třech útočníků. Je to tedy pokaždé jiný útočný systém (smysluplná činnost pětice hráčů)? Ne, určitě nechci předělávat terminologii, jenom chci upozornit na to, jak je nutné clonu na hráče s míčem chápat v utkání a jakým způsobem ji trénovat.

Z pohledu obrany Pick and Roll se my trenéři už více zabýváme činnostmi jako - Help and Recover, přebíráním, rotací, atd. Zkrátka trénujeme pětici obránců jak zabránit efektivnímu využití P&R.

Otázkou je, zda stejně důsledně trénujeme VŠECHNY útočníky při tréninku Pick and Roll.

Při sestavování herního systému se nutně musíme zabývat (a většinou zabýváme) činností zbývajících třech hráčů, ale nesmíme na tyto tři hráče zapomenout ani při TRÉNINKU. Tři „zbývající“ hráči se sami od sebe nenaučí správné uvolnění bez míče, načasování uvolnění (timing) a správný výběr místa (spacing) v této specifické situaci – clona na hráče s míčem.

Je to stejné jako při učení jiných činností – vysvětlovat,opakovat, opravovat, opakovat, vysvětlovat, opakovat.........

Oren Amiel

PNR  - HIGH IQ – 3/3/2017

Hi to All,

PNR is maybe the most common action in today basketball and most of the teams use it frequently. However, to be a successful PNR team you must have 2 main conditions – 1. Good players!, 2. Good floor balance (spacing). Without these two basics you will have to be very creative to improve you PNR system. PNR game is wide world but in a nutshell, the main target is to create "Numbers" advantage and force the defense to involve rotation (or you will score easy). To do this you need good read of the situation and where to attack. Great PNR players, not only know how to create this advantage but also how and where to "Punish" the defense. This is Basketball IQ. It's important to know that you can be a great student off the court with high IQ, but it doesn't mean that your BB IQ is also high… of course there is a an Inborn talent to each one of us but you must know and believe that BB IQ can be improve!. By teaching, lots of repetitions, experience, watching and practicing.

Here is a good line about this:  - "You can read the book, but you must participate in the movie" – basically it says - theory means nothing. Go after it and get better ON THE COURT!

Take Care

Oren

 

Lubor Blažek

Časy, kdy pick and roll spočíval v tom, že hráč s míčem dribloval okolo clonícího hráče, který následně "roloval" ke koši, dostal přihrávku a zakončil, jsou dávno pryč. P&R se stal útočným systémem s nespočtem variant pro zakončení a to nejen samotné dvojice, která P&R hraje. Tento vývoj byl a je nevyhnutelný především proto, že se trenéři obraně P&R intenzivně věnují a ordinují hráčům účinnou obranu.

Jen několik příkladů, jak dnes P&R může vypadat:

Hráč s míčem nemusí vůbec clonu využít a vniká pod koš opačnou stranou. Rovněž clonící hráč nemusí clonu vůbec postavit a sbíhá prudce zpět pod koš, kde přijímá přihrávku.

Hráči umí postavit tzv. rescreen, kdy první clona neproběhla úspěšně, avšak druhá clona způsobila obraně kolaps.

Clonící hráči nerolují po cloně pod koš, nybrž vybíhají do volného prostoru např. vně tříbodového území (pick and pop).

Vzhledem k výpomocem, ke kterým při P&R dochází, umí hráči s míčem vyhledávat volné střelce, především na perimetru.

Trenéři využívají P&R k tomu, aby umožnili využit nadstandartních dovedností vybraného hráče k zakončování  střelbou nebo vnikáním do vymezeného území.

Hráči s vysokým basketbalovým IQ umí pak využívat P&R k nestandartním kouskům, jak dokazují ukázky na videu.

Navzdory různým odhadům, které očekávaly spíše menší využívání P&R v zápasech je pravý opak  pravdou! Věnovat se v tréninku tomuto principu útočení  se nepochybně vyplatí!