Stephen Curry - 3 Point shooting II.

Michal Ježdík, František Rón, Oren Amiel, Lubor Blažek
Michal Ježdík

Dobrý den dámy a pánové, Alan Stein je považován za jednoho z nejlepších basketbalových kondičních trenérů v Americe. Díky tomu poznal mnoho příběhů, které se skrývají za současnými či budoucími hvězdami NBA. Tento, který je spojený, tehdy ještě se 16 letým Stephenem Currym, je opravdu ukázkovým příkladem toho jak jsou důležité „pracovní návyky“. I proto jsem se rozhodl se s ním s vámi podělit.

Stein potkal poprvé Curryho na kempu, který pořádal Kobe Bryant. Kemp byl zaměřen na zlepšení střelby. Ačkoli tím nejméně známým hráčem z 20 pozvaných byl Stephen Curry, Stein od prvního okamžiku tušil, že právě on může být budoucí hvězdou v NBA. Proč? „V programu kempu byly 2 tréninky denně po dobu 3 dní. Třicet minut před každým začátkem tréninku seděla většina hráčů v šatně, na nohou měli žabky a na uších sluchátka“, říká Stein a pokračuje: „Curry už ale byl v hale s míčem, zkoušel si různé druhy střelby, postupně zvyšoval intenzitu a zařazoval střelbu z míst a ze situací, které se vyskytovaly v utkáních. V momentě, kdy začal oficiální trénink, měl odstříleno nejméně 120-150 střel a byl pečlivě připraven. V průběhu tréninku byl maximálně koncentrovaný každou vteřinu na vše, co dělal. Vždy se ujišťoval a kontroloval, zda provedení, které trenéři požadovali, bylo správné. Pokud ne, činnost opakoval až do té doby, než mu trenér řekl, že je to OK. Asi nejpůsobivější bylo, že po konci tréninku neopustil hrací plochu dříve, než dal 5 trestných hodů nebo 5 úspěšných trojek v řadě. V případě trestných hodů se nesměl míč dotknout obroučky.“

Asi víte, jak je to těžké v 16 letech. Z mého pohledu se jednalo o projev určité excelence, kterou si nastavil on sám a dodržoval ji. Poučeni z tohoto příběhu je, že úspěch není náhodaÚspěch je ve skutečnosti vaše volba. Stephen Curry je v mých očích jedním z nejlépe střílejících basketbalistů v historii. Je jím proto, že si sám zvolil návyky, které ho k této úrovni dovedly. Moje otázka směrem k vám je: Jsou vaše každodenní návyky a návyky hráčů, které vedete v souladu se sny, které máte vy a vaši hráči? Je to něco, na co se musíte ptát pouze vy sami sebe. Nikdo to neudělá za vás. Když si budete otázku pokládat v pravidelných intervalech, mnohem snáz se dozvíte, kam se dostanete v budoucnu. Dobrý začátek a průběh přípravy na novou sezónu. Michal Ježdík 

František Rón

Doufám, že toto video neuvidí mladí hráči ... Zkusit napodobovat Stephena, respektive jeho střelecké pozice a ekvilibristiku před střelbou, by asi bylo kontraproduktivní při učení správné techniky střelby. Na druhou stranu, pokud by se snažili o napodobování činnosti jeho horní části těla, bylo by to super. Curry má neskutečně vybudovaný stereotyp v souhře – tělo, paže, zápěstí. Tento automatismus mu zaručuje jeho vysokou úspěšnost střelby za tři body, i když má skoro pokaždé jinou práci nohou (jiné zastavení).

      Všiměte si na videu, že mu nevadí zastavovat pravá-levá, levá-pravá, skokem na obě nohy, vystřelí z jedné nohy, z odskoku i po driblinkové sérii uvolnění. „Nedodržuje“ ani pravidlo, které při učení techniky velmi zdůrazňujeme – pokud je střelec pravák, pravé chodidlo je mírně předsunuté, a naopak.

     Co by se naopak mladí hráči určitě měli dozvědět, je to, co předcházelo vysoké úspěšnosti střelby Stephena Curryho. Kolik hodin strávil navíc v tělocvičně, jaký objem nastřílel, s jakou činností před střelbou a v jaké intenzitě.... Ano jsou střelci s vrozeným talentem, ale pokud není podpořený tvrdou prací „navíc“ tak brzy vyprchá.

Oren Amiel

Hi to All,

I want to put on on a different view.... 

What else can we say about "THE" most phenomenal shooter in the game of basketball ever?!

And to be honest, you can't teach this. So maybe we can't really shoot like Steph but we can inspired by him and by the things he does or did behind the scene to make him become successful and to motivate us in order to improve and get better.

After his 1st season in the NBA for the GS warriors, Curry suffered from 2 horrible seasons with many Injuries (Mostly his ankles). Coaches/Scouts/Fans started to be Suspicious and kind of hopeless about his ability to play in the NBA. Not only that he was small and fragile but also that he don't have a real true position. He was a SG in a body of a PG. People didn't think he can play PG and he is way too small to be an off guard. This together with his health situation forced him to think "OUTSIDE the BOX" and do something that was unusual and if you look back maybe revived his career. Curry joined Cam Newton, the Quarterback of the Carolina Panthers from the NFL to his training camp. Although there are two different professions Curry saw a close connection between QB and PG. Curry wanted to learn how to combine between reading the game and creating momentum. He wanted to understand how to improve not only himself, but also his teammates. Newton was elegant and aesthetic and Curry wanted to be like that. We can all agreed Curry becomes the most elegant and aesthetic player.

If I can point on one feature that represents Curry it would be "Effortless". But don't misunderstand, In order to be able to play "Effortless" you must put a lot of effort!

So, to summarize…

First you must believe in yourself more than anybody else.

2nd, you must work hard but in a correct way,

And 3rd you must think outside the box and be creative in order to find your uniqueness.

 

Take Care,

Oren

Lubor Blažek

Každý trenér je rád, když má ve svém týmu skvělého střelce.  A Stephen Curry skvělý střelec je! Nad  jeho trojkovou smrští trenér Steve Kerr, sám bývalý vynikající střelec,  občas nevěřícně kroutí hlavou.

Asi většina z nás má zkušenost, že náš hráč nebo hráčka na tréninku neomylně trefuje z jakékoliv vzdálenosti, včetně té tříbodové. Pak přijde zápas a náš střelec či střelkyně  dosáhnou několika málo bodů a všichni cítíme, že jsme očekávali víc.

Pokud si začneme rozebírat, proč tomu tak je, najdeme řadu důvodů. Někdo umí střílet jen z místa po přihrávce, po driblinku má střelbu nepřesnou. Jiný nehraje dobře 1 na 1, takže těsná obrana hráči úspěšnou střelbu znemožní.

Stephen Curry nás přesvědčuje, jak je důležité zvládat situace, které střelbě předcházejí. Klamání obránců nohama, rameny, míčem, hlavou, u toho dokonalý driblink. Má neustálý přehled o herní situaci, ví, kde jsou další obránci. Poté, co se rozhodne vystřelit, následuje vynikající práce nohou. Kromě velké jistoty má v herním rejstříku různé varianty pro zakončení. Jednou s dopadem současně na obě nohy, jindy dopad levá- pravá, je dokonce schopen odrazu z jedné nohy a vystřelit úspěšně z tříbodové vzdálenosti. Pochopitelně disponuje vynikající technikou střelby.

Sečteno dohromady, vynikajícího střelce nedělá jenom schopnost úspěšně se trefovat, ale tvoří jej jeho herní dovednosti jako celek. Ta „božská“ ruka je jen povinnou součástí jeho výbavy. To je jedno z mnoha poučení, které nám Stephen Curry  na palubovce prezentuje.