Buzzer beater

Oren Amiel, Lubor Blažek, Michal Ježdík, František Rón
Oren Amiel

Hi to All,

 

Let's twist this Topic "Buzzer Beater" a little bit and talk about what is a WINNER. At the end… yes, a winner make plays that helps his team win the game! But there are lots of things that happened in a player process before he gets to that point. If I need to simplify this, In my eyes there are 3 main things that define a WINNER.

1- Never be afraid to fail

2- Always try again

3- Inside feeling.

 Only the player himself knows how he felt during the action. Only he knows if he were comfortable and confident while he made the play.

A player who missed a crucial shot but felt good when he took it, didn't shake or hesitate, will probably be confident enough to take it next time also. But a player who wasn't felt good... was scared and shaking…Even if he made the shot… will probably hesitate next time in the same situation.

Winners take responsibility! And they ready to confront criticism.

For me, to make a last second shot from half court doesn't mean you are a winner. It's more of a lucky shot. But to take! And make a last second open jump shot (The same shot you took hundreds of time before in high percentage) might consider you as a winner… JOHN PEXON???!!! STEVE CERR???!!!

Of course everybody will always talk about the greatest winners as MICHAEL JORDAN, MAGIC, LARY BIRD… but the lesson for everyone should be that you can be a winner without being the best player.

Take Care, Oren. 

Lubor Blažek

Pojmy „Buzzer beaters“, „Quick hitters“ nebo „Last second plays“  mají v podstatě jeden společný význam. Jedná se o nacvičené signály, které má trenér v herním rejstříku pro speciální situace.

Tyto signály se používají ve vybraných momentech, v situacích, kdy je do konce hracího období několik vteřin, tým má míč v držení a chce zbývající vteřiny úspěšně využít k dosažení koše. Stejně tak je možné je využít  ve chvíli, kdy se týmu nedaří opakovaně ze svých standartních útoků dát koš, nebo k překvapení soupeře po oddechovém čase.

Signály lze nacvičit jak ze hry, tak při vyhazování od koncové nebo postranní čáry, dokonce po obdržení koše. Jsou signály určené pro zakončení např. po 4 vteřinách, které zbývají do konce časového limitu, nebo po delším úseku, např. 10 vteřin.

Některé signály jsou určené pro konkrétního střelce, jiné pro zakončení nabízejí více herních variant .

Buzzer beaters bývají přesně nacvičené signály a jejich nevýhodou je, že se dají snadno skautovat a trenéři soupeřů se na ně mohou připravit. Proto je výhodné, měnit tento způsob zakončení i v průběhu sezony. V každém případě mohou  „Buzzer beaters“ znamenat rozhodující zbraň např. při nerozhodném stavu zápasu na konci utkání. Mít tato esa v rukávu lze jenom doporučit.

Michal Ježdík

Dobrý den všem, koše v posledních vteřinách před vypršením časového limitu, tak by se asi dalo přeložit slovní spojení buzzer beater. Pokud existuje něco, co zvedne diváky ze sedadel v každém zápase, co zvedne jejich tepovou frekvenci, co je zaujme tak, že o tom mluví ještě i několik dní po zápase, pak to jsou smečované koše a úspěšné střely v posledních vteřinách. O některých se mluví do dnes. Mezi takové patří například poslední střela Michaela Jordana prvního finále NBA v roce 1997, kdy skóroval střelou po driblinku přes bránícího Bryana Russella a poslal tak své Chicago do vedení 1:0. Pro některé možná ještě snáze zapamatovanější je poslední střela Alexandra Bělova po chycení přihrávky přes celé hřiště. Tento koš vyhrál Sovětům Olympijské hry v Mnichově 51:50 nad USA. Samostatnou kapitolou jsou taktické varianty a nacvičené kombinace vedoucí k zakončení. Kolik by jich měl mít tým připravených a nacvičených? Pro jaké časový úseky? Po vhazování ze zázemí za koncovou čarou na útočné polovině, na obranné polovině, po vhazování za postranní čarou na obranné polovině, na útočné polovině? Pro střelu za 3 body, za 2 body, či pro zakončení vedoucí k faulu a následné střelbě trestných hodů? Co bychom také měli brát v potaz při výběru kombinací vedoucích k zakončení těsně před vypršením časového úseku, jsou dovednostní úroveň našich hráčů, mentální a fyzický stav hráče v daném úseku hry, ochota a závazek vzít na sebe odpovědnost za poslední střelu a tím pádem za úspěch či neúspěch týmu a v neposlední řadě vztahy mezi jednotlivými účastníky kombinace. Jedna zkušenost na konec. Nenechávejte tyto situace náhodě. Najděte ve svém časovém plánu jednotlivých tréninkovývh jednotek čas pro nácvik jednoduchých kombinací vedoucích k zakončení pod časovým, fyzickým a psychickým tlakem. Úspěšný vstup do nové sezóny. Michal Ježdík  

František Rón

Dobrý den všem trenérům! Určitě jste v plné přípravě na hlavní sezónu a já bych vám dal akdemickou otázku. Připravujete družstvo také na poslední střelu na konci čtvrtiny,resp. zápasu, která se promění na "buzzer beater"?

     Popravdě řečeno, já jsem s družstvem žádné specielní zakončení nenacvičoval. Samozřejmě jsem to zkusil, ale v konečném důsledku jsem to bral jako ztrátu času ze dvou důvodů. Prvním bylo, že v průběhu celé sezóny nedošlo k té "specielní" situaci na kterou jsme se připravovali. Druhým důvodem bylo, že se tato situace velmi špatně nacvičovala, protože "soupeři" (stále hráči jednoho družstva) hned věděli co se hraje a připravili se na to.

     Spíše jsem věřil individualitám, kteří mají "shooting skills" a jsou mentálně silní, aby na sebe vzali zodpovědnost (další akademická otázka: "Proč to v drtivé většině byli hráči z bývalé Jugoslávie, nebo američané?").

Sám pro sebe jsem ale měl na kartičkách zpracované diagramy s „akcemi“ ,které bych mohl použít na vytvoření „last second shot“ v různých situacích: vhazujeme za koncovou čárou (zprava, zleva), vhazujeme za postranní čárou (zprava, zleva), do konce utkání je 1-2sec., 3-5sec., 6-10sec., 10 a více, atd....

Přeji vám co nejvíce šťestí v koncovkách těsných zápasů a pamatujte – ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM